Aiatark.ee avalehekülg 

Taimede talveohud

 Kui kahel viimasel talvel oli aedniku nuhtluseks ülemäärane lumi, mis oksi murdis, kuid samas hästi maapinda kaitses, siis nüüd oleme teises äärmuses.

28. jaanuari seisuga on EMHI lumekaardi järgi Mandri-Eestis lund keskmiselt 10-25 cm, läänerannikul ja saartel aga vaid 0-10 cm. 7 päeva ennustus lubab pakase järk-järgulist tugevnemist sisemaal isegi -30 kraadini. Lumi aurub ka külmaga, sademeid pole aga lähima nädala jooksul ette näha. Seega satuvad paljudes kohtades ohtu nii taimejuured kui maapealsed osad. Kui algselt sadanud kohev lumi kattis taimi üsna ühtlase tiheda vaibana, siis nüüdseks on puutüvede ja põõsaokste ümber kohati tühemikke tekkinud. Südapäeval on paras aeg need lumeloopimisega täita.

Lisaks lumekuhjamisele on viimane aeg ka õrnemate taimede maapealsed osad vammustesse mähkida. Selleks otstarbeks sobivad nii kohevalt seotud riided kui aiapoodidest saadavad pakasekangad. Viljapuudest on pakasealdid eelkõige ploomi- maguskirsi- ja pirnipuud. Eelmisel aastal soovitasin aina rohkem hakata neid kultuure põõsaspuudena kasvatama. Seekord saab sama soovitus taas kinnitust. Samuti saavad raske katsumuse osaliseks eelmistest talvedest osaliselt taastunud puud-põõsad.

Talviseks ohuks puutüvedele on jänesed, keda nälg aina rohkem näpistama hakkab. Probleemi ennetamiseks on valida mitmed vahendid: okaspuuoksad, jõupaber, riideribad, spiraalsed tüvekaitsed.... Tegelikult on pikk-kõrvad mõnes aias hambad juba puukoorde löönudki. Kellel tüved veel katmata – kiirustage!

Püsiv 20-30 kraadine pakane tungib üsna kergesti ka keldrisse, kus sellest annab märku härmatise tekkimine välisseintele. Kui õues vaba lund jätkub, hoiab sooja selle kuhjamine keldri seinte vastu.

EMHI kodulehel avaldatav tajutav temperatuur näitab, kui palju võimendab tuul külma mõju. Sõltuvalt tuule kiirusest tunnetame kraadiklaasi näidust isegi kuni 10 kraadi madalamat temperatuuri.

Ega muud üle jää, kui lükka lumi lagedatelt kohtadel kokku ja kuhja taimede ümber!

29.01.2012

Väino Eskla
aiandusagronoom
Aiatark
®
www.aiatark.ee

Fotod: Väino Eskla